نوآوری تخریب‌گر

نوآوری تخریب‌گر

ویژگی­‌ها

نویسنده کریستنسن
کشور آمریکا
تاریخ ۱۹۹۷
نوع مدل
نقش مشاور، عامل تغییر و مدیر
فعالیت تحلیل و طراحی
موضوع مدیریت استراتژیک، نوآوری، ریسک، تکنولوژی و عملیات
سطح تحلیل محیط
دیدگاه زنده
وضعیت در حال بازنگری

مدل نوآوری تخریب‌گر کریستنسن که در سال ۱۹۹۷ منتشر شده است، توضیحاتی جهت عدم توانایی مدیریت خوب شرکت‌های پیشرو در صنعت، در جهت متوقف ساختن صنعت‌شان در مواجهه با نوآوری­‌های جدید تکنولوژی نوین ارائه می­‌دهد.

کریستنسن استاد دانشکده بازرگانی هاروارد است. تحقیق او بر مدیریت نوآوری­‌های تکنولوژیکی تمرکز دارد، این‌که چگونه برای فناوری‌های جدید، بازارهای جدیدی پیدا می‌­شوند. وی هم­چنین شناسایی و توسعه قابلیت­‌های سازمانی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

کریستنسن فرض کرد که رهبران بازار توسط فناوری­‌های جدید و در ابتدا بی‌­اهمیت بارها و بارها ریشه­‌کن شده­ و تغییر کرده‌اند. مطالعه او بر اساس یک تحلیل تاریخی از نحوه تکامل صنایع در طول زمان است. او اطلاعات مربوط به پیشرفت­‌های صنایع الکترونیک، شیمیایی، مکانیکی (صنایع حفاری مکانیک ۱۹۲۰-۱۹۷۰)، نرم‌افزاری و سخت­‌افزاری (صنعت درایوهای سال­‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۹۵) و خدماتی را تهیه کرد.

کریستنسن دو نوع تغییرات مبتنی بر فناوری را شناسایی کرد:

  1. فناوری‌های پایدار: این فن‌­آوری­‌ها مسیر بهبود «عملکرد محصول» را ادامه می­‌دهند.

  2. فناوری‌های مخرب: که «مسیرهای عملکرد» را مختل می­‌کنند یا دوباره تعریف می­‌کنند.

بیشتر پیشرفت­‌های تکنولوژیکی منجر به بهبود عملکرد محصولات موجود می­‌شود. این محصولات به محصولاتی سریع­‌تر، ارزان­‌تر، بلندتر، کوچک‌­تر و… تبدیل می‌­شوند. مشتریان می­‌توانند این نوآوری­‌ها را درک کنند و بپذیرند؛ زیرا آن­‌ها به نیازها و انتظارات فعلی خود پایبند هستند. کریستنسن عنوان چنین تحولاتی را «حفظ شخصیت» در نظر گرفت. رهبران بازار، صنعت را به پذیرش این نوآوری­‌ها هدایت می­‌کنند و از مزایای این فن­‌آوری بهره­‌برداری می­‌کنند.

در حال حاضر، شرکت‌­ها توانایی مشتریان را در جذب بهبود عملکرد با تلاش برای به دست آوردن محصولات بهتر از رقبای خود برای ورود به بازار، بیش‌ازحد بالا برده­‌اند. به‌طوری‌که عملکرد محصول سریع‌­تر از نیازها و انتظارات مشتری بهبود می‌یابد.

هرازگاهی فن‌­آور‌ی‌­های مخرب ظهور می‌­کنند. محصولات تولیدشده به دلیل پیشرفت سریع‌تر عملکرد این محصولات جدید، در عملکرد اصلی خود جهشی پیدا می‌کنند. از لحاظ تاریخی، چنین نیروهای مخرب تقریباً همیشه رهبران صنعت را سرنگون کرده‌­اند.

برگرفته شده از سایت www.provenmodels.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید