سفارشی‌سازی انبوه

سفارشی‌سازی انبوه

ویژگی­‌ها

نویسنده پاین
کشور آمریکا
تاریخ ۱۹۹۳
نوع نظریه
نقش مشاور، عامل تغییر و مدیر
فعالیت تحلیل، طراحی و اجرا
موضوع مدیریت استراتژیک، تکنولوژی، عملیات، بازاریابی و فروش
سطح تحلیل محیط
دیدگاه تحولی
وضعیت در حال بازنگری

سفارشی‌­سازی انبوه، یک پارادایم تولید اقتصادی و همچنین یک پاسخ استراتژیک به تقسیم بازارها است. سفارشی­‌سازی انبوه توضیح می‌­دهد که چگونه می‌­توان کالا و خدمات مقرون‌به‌صرفه را برای برآوردن نیازهای فرد با ترکیب کارایی تولید انبوه و سطح سفارشی‌­سازی انجام داد.

در سال ۱۹۹۳، پاین تأثیرگذارترین محقق در توسعه و ارتقاء سفارشی‌­سازی انبوه بود. او مدرک کارشناسی ارشد مدیریت فناوری را در دانشکده مدیریت MIT دریافت کرد و همچنین در زمینه­‌های مختلف فنی و مدیریتی در IBM حضور داشت.

پاین تغییر پارادایم شرکت­ها را از تولید انبوه به سفارشی­سازی انبوه با مشاهده ۹ صنعت توضیح داد. او خاطرنشان کرد که در نیمه دوم انقلاب صنعتی در اوایل قرن بیستم، سیستم تولید انبوه ایالات‌متحده جایگزین نظام رهبری بریتانیا به‌عنوان سیستم اصلی تولید جهانی شد. او استدلال کرد که نظام سرمایه­‌داری اوایل قرن بیست و یکم تغییر شکل می­‌دهد. سفارشی­‌سازی انبوه تبدیل به یک سیستم تولید غالب جدید اقتصادی خواهد شد که به‌طور فزاینده بازارها را تقسیم می­‌کند.

سیستم تولید انبوه از طریق تولید کالاها و خدمات به‌طور کارا و در مقیاس انبوه که هزینه­‌های واحد را کاهش می‌­دهد، نیازهای مشتری را برآورده می­‌کند. کارایی سازمانی باثبات و کنترل ورودی­‌های تولیدی سازمان، فرایندها، فن­‌آوری‌­ها و خروجی­‌ها به دست می­‌آید. ثبات و کنترل برای حفظ اغلب تغییراتی که رخ می­‌دهد به‌طور فزاینده­ای دشوار است. تغییرات از ناپایداری ورودی، تغییر نیازها و خواسته­‌های مشتری، بازارهای اشباع‌شده، تغییر جمعیت و حرکت سریع­تر در چرخه­‌های اقتصادی ناشی می‌­شود.

نیروی محرکه پذیرش سفارشی­‌سازی انبوه، یک حلقه بازخورد خود تقویت­‌کننده است که در آن شرکت­‌هایی با توانایی­‌های بالقوه برای برآورده شدن تقاضاهای فردی مشتریان، فروش بیشتری را ایجاد می­کنند و سهم بازار خود را افزایش می‌­دهند. سود بیشتر و درک بهتر مشتری، شرکت­ها را قادر می­سازد تنوع و سفارشی­‌سازی بیش‌تری را ارائه دهند. این به‌نوبه خود منجر به تقسیم­‌بندی بیشتر یک بازار می­‌شود.

شرکت‌­ها باید انعطاف­‌پذیر و سازگار با تغییرات بازار برای تحقق بخشیدن به تنوع و سفارشی‌­سازی محصول باشند. رویکردهای مدیریتی مانند تحویل به‌موقع و تیم‌های چند تخصصی در فرایندهای تولید برای ارتقاء انعطاف­‌پذیری سازمان ضروری است. پاسخ‌گویی نیز می‌­تواند توسط نوآوری­‌های تکنولوژیکی مانند طراحی و ساخت با کمک کامپیوتر افزایش یابد.

زمانی که تولید انبوه دیگر قادر به برآوردن تقاضای سریع مصرف‌کننده در قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه نیست، سفارشی‌سازی انبوه می‌­تواند شرکت‌­هایی را با مزیت رقابتی در بازارهای بخش­‌بندی شده فراهم کند.

برگرفته شده از سایت www.provenmodels.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید