مایکل پورتر

مایکل پورتر

مایکل پورتر در سال ۱۹۴۷ در شهر میشیگان آمریکا متولد شد. دارای درجه مهندسی از دانشگاه پریستوم و فارغ التحصیل MBA است و دکترای خود را در سال ۱۹۷۳ از دانشگاه هاروارد دریافت کرده است.

کارهایی را که مایکل پورتر انجام داده است، در بسیاری از دانشگاه ها، بنگاه های اقتصادی و دولتهای سرتاسر جهان شناخته شده هستند. هم اکنون ایشان مدیر برنامه ای است که دانشگاه هاروارد در زمینه شناسایی و تربیت مدیران اجرایی ارشد شرکت‌های بزرگ طراحی کرده است.

ایشان ۱۸ کتاب و تعداد زیادی مقاله در زمینه استراتژی رقابتی، مزایای رقابتی، مزیت رقابتی ملل و … منتشر کرده است. تاکنون شش بار برنده جایزه مک‌کینزی دانشگاه هاروارد شده است که به مقالات برتر سال اهداء می شود. مقالات و کتاب های ایشان آمار بیشترین ارجاع را در سایت های معتبر علمی به خود اختصاص داده است.

هسته اصلی فعالیت های پورتر، رقابت و استراتژی شرکت‌ها است. ایشان به عنوان پدر استراتژی مدرن هم شناخته می‌شوند و نظریات‌شان در بسیاری از دانشگاه های جهان تدریس و بررسی می شود. پورتر همچنین در زمینه‌های دیگری نظیر توسعه اقتصادی، سیاست‌گذاری های زیست‌محیطی و نقش شرکت‌ها در جوامع امروزی هم مطالعات فراوانی داشته است.

Michael Porter

به تازگی پورتر تلاش در جهت شناسایی مشکلات بخش بهداشت و درمان آمریکا را کانون توجه خود قرار داده است. در همین راستا کتابی که پورتر به همراه الیزابت تیزبرگ تحت عنوان “بازسازی نظام بهداشت و درمان” منتشر کرده است به عنوان بهترین کتاب سال ۲۰۰۷ از طرف مدیران بهداشت و درمان آمریکا شناخته شد و موفق به دریافت جایزه کالج همیلتون شد. در این کتاب پورتر چارچوب استراتژیکی نوینی را جهت ارتقا نظام سلامت در آمریکا ارائه داده است. همچنین مقاله جدیدی از ایشان منتشر شده است که تحت عنوان “ارائه یک استراتژی برای اصلاح نظام بهداشت و درمان امریکا – به سوی یک سیستم مبتنی بر ارزش” در پی ایجاد اصلاحاتی در نظام بهداشت و درمان امریکا است.

مایکل پورتر علاوه بر تدریس و تحقیق و نوشتن، به عنوان یک مشاور برای کسب و کارها، دولت ها و بخش های اجتماعی هم فعال است. به عنوان مشاور استراتژیک بسیاری از شرکت های  آمریکایی و بین‌المللی از جمله کاترپیلار، پروکتر و گمبل، رویال داچ شل، و نیمه هادی تایوان، فعالیت کرده است. همچنین نقش پررنگی در سیاست های اقتصادی امریکا از طریق همکاری با قوه مجریه و کنگره داشته است.

در سایر کشورها هم در جهت توسعه استراتژی اقتصادهای ملی فعالیت کرده است. به عنوان مثال هم اکنون مشاور اقتصادی رئیس جمهور کره جنوبی و کشور آفریقایی رواندا نیز هست.

مایکل پورتر در سال ۲۰۰۰ موفق به اخذ درجه استاد تمامی از دانشگاه هاروارد شد که بالاترین و معتبرترین مدرک دانشگاه هاروارد به حساب می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید