نوآوری باز

نوآوری باز

ویژگی­‌ها

نویسنده چسبرو هنری
کشور آمریکا
تاریخ ۲۰۰۳
نوع مدل
نقش عامل تغییر و مدیر
فعالیت تحلیل و طراحی
موضوع مدیریت استراتژیک، نوآوری و ریسک، تکنولوژی و عملیات
سطح تحلیل محیط
دیدگاه یادگیری
وضعیت در حال بازنگری

نوآوری باز یک فلسفه در سازمان‌دهی فرآیندهای نوآوری در بخش‌­های تحقیق و توسعه شرکت‌­های بزرگ ارائه می­‌دهد. ساختارهای سازمانی را می­‌توان جهت افزایش ظرفیت نوآوری کسب و کارها توسط ۱) یکپارچه­‌سازی منابع خارجی در تلاش‌­های توسعه داخلی خود و ۲) کسب درآمد بهتر از تکنولوژی­‌های داخلی ایجاد شده با فروش آن‌ها به بازار، طراحی کرد.

 پروفسور هنری چسبرو یک کارآفرین موفق در سیلیکون ولی به‌عنوان یک برنامه­‌ریز محصول و مدیر بازاریابی استراتژیک شناخته‌شده است. او قبل از پیوستن به دنیای آکادمیک، هفت سال را در شرکت کوانتوم، تولیدکننده هارددیسک سپری کرد. او کتاب خود را زمانی نوشت که شرکت­‌ها توجیه سرمایه­‌گذاری­‌های نوآوری را به دلیل افزایش هزینه­‌های توسعه و چرخه‌­های تولید محصول کوتاه‌­تر، دشوارتر یافتند. وی برای برخورد با این نیروهای اقتصادی منفی در هزینه­‌های تحقیق و توسعه انگیزه‌ای بسیار قوی داشت. او مطالعات خود را در زمینه تحقیقات میدانی، عمدتاً در بخش فناوری اطلاعات شرکت­‌هایی مانند پی اند جی انجام داد. مجله استراتژی و کسب‌­وکار جایزه بهترین کتاب کسب‌­وکار را در سال ۲۰۰۳ به کتاب نوآوری باز اهدا کرد.

چسبرو متوجه شد که شرکت­‌ها در نوآوری در بازار فعلی خود موفق هستند، اما در شناسایی و بررسی بازارهای بالقوه جدیدی که خارج از حوزه تجاری آن‌­ها در بازار فعلی قرار دارند، با مشکل مواجه می­‌شوند. او همچنین انتشار گستره­ای از دانش را که ناشی از افزایش شدید شرکت­‌های استارتاپ و افزایش بهره‌­وری تحقیقات کاربردی در دانشگاه‌­ها است، مشاهده کرد. او دریافت  که دیگر دانش جدید به‌طور انحصاری توسط تحقیق و توسعه شرکت و در داخل شرکت­‌های بزرگ محافظت نمی‌شود. چسبرو فرصت­‌هایی را برای سازمان­‌ها جهت ایجاد نوآوری در یک دنیای باز که در آن مرزهای بین شرکت­‌ها در حال از بین رفتن است شناسایی کرد.

نوآوری باز بر اساس دو ایده اصلی است:

  1. شرکت­‌ها باید از دانش و تکنولوژی بیرونی برای تقویت نوآوری­‌های خود استفاده کنند.

  2. شرکت­‌ها باید از نوآوری­‌های توسعه‌یافته داخلی که در کسب‌­و­کار خود استفاده می­‌کنند بلافاصله ارزش ایجاد کنند.

  • استفاده از فناوری­‌های بیرونی در تلاش‌­های تحقیق و توسعه داخلی

چسبرو گزینه­‌هایی را برای شرکت­‌های بزرگ جهت اعمال دانش بیرونی در فرآیندهای نوآوری آن­ ها ارائه می­‌دهد. ایده‌­های امیدوارکننده‌­ای که توسط شرکت­‌های کوچک و مؤسسات تحقیقاتی ایجاد می‌­شود، می­توانند با سازمان‌دهی، همکاری با دانشگاه­‌ها، تشکیل اتحادیه­‌ها و ایجاد ریسک مشترک، درونی شوند.

او به استارتاپ­‌های تکنولوژی به‌عنوان منبع ارزشمند دانش جدید توجه ویژه‌­ای کرد؛ ازآنجاکه این شرکت­‌ها را اغلب با تکنولوژی­‌های جدید و یا ترکیبات تکنولوژیکی در بازارهایی که برای شرکت­‌های بزرگ هنوز جذاب نیست، آزمایش می­‌کنند. شرکت­‌ها باید به‌طور مداوم این تحولات را کنترل کنند. هنگامی ‌که فرصت­‌های امیدوارکننده‌­ای به وجود می‌­آیند، می‌­توانند استراتژی تکنولوژی خود را هماهنگ کنند، با استارتاپ‌­ها همکاری کنند یا حتی کسانی که امیدوارکننده­‌تر و یا از نظر استراتژیک جالب‌­تر هستند را تملیک کنند.

شرکت­‌ها همچنین می‌­توانند به‌وسیله ایجاد دپارتمان سرمایه­‌گذاری و سرمایه­‌گذاری در این آزمایش­‌ها در مراحل اولیه، تصمیم به ایجاد استارتاپ‌­های مفید بگیرند. فرآیند نوآوری داخلی باید ساختاردهی شود تا بتواند ادغام ایده­‌های بیرونی را در هر مرحله از مراحل نوآوری ایجاد کند. اگرچه بسیاری از فناوری­‌های جدید می‌­توانند از بیرون به دست آیند، اما تحقیق و توسعه داخلی جهت نوآوری در شرکت‌­های بزرگ اهمیت زیادی دارد؛ زیرا این بخش ظرفیت جذب شرکت را تعیین می­‌کند. وظیفه بخش تحقیق و توسعه داخلی نظارت بر معماری سیستم است و تعیین می­‌کند که کدام قسمت از دانش خارجی می­‌تواند با تلاش­‌های تحقیق و توسعه داخلی موجود ترکیب شود.

  • ایجاد ارزش از داخل

نوآوری­‌های داخلی می‌­توانند به‌عنوان منبع ارزش به سه روش استفاده شود:

  • ادغام فناوری در یک کسب‌­وکار موجود در شرکت

  • فروش و یا صدور مجوز دانش یا فناوری­‌های ایجاد شده جدید بدون جابه­‌جایی در کسب­‌وکار فعلی شرکت. شرکت گیرنده باید یک مدل کسب‌­وکار و طرز فکر برای یکپارچه­‌سازی دانش و تکنولوژی تازه به دست آورده داشته باشد.

  • راه‌­اندازی یک سرمایه­‌گذاری جدید که از تکنولوژی جدید در یک منطقه کسب و کار جدید بهره‌­برداری می‌­کند.

مدل نوآوری باز، یک چارچوب ذهنی در برخورد با محیط کسب­‌و­کار را فراهم می­‌آورد که در آن ایده‌­ها توسط منابع داخلی و خارجی ایجاد می‌­شود. ارزش، توسط هم‌زمان بودن مداوم تلاش‌­های داخلی و خارجی تحقیق و توسعه ایجاد می‌­شود.

برگرفته شده از سایت www.provenmodels.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید