پیتر دراکر

دراکر

پیتر دراکر در سال ۱۹۰۹ در وین متولد شد و تحصیلات مقدماتی خود را در آنجا و لندن سپری کرد. وی در حالی که به عنوان خبرنگار یک روزنامه در فرانکفورت آلمان و سپس به عنوان کارشناس اقتصادی در یک بانک بین‌المللی در لندن کار می‌کرد، دکترای خود را در رشته حقوق عمومی و بین‌الملل از دانشگاه فرانکفورت آلمان دریافت کرد.

دراکر تدریس خود را به عنوان استاد سیاست و فلسفه در کالج بنینگتون آغاز کرد و بیش از بیست سال استاد مدیریت در دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه نیویورک بود. وی همچنین از سال ۱۹۷۱ استاد علوم اجتماعی در دانشگاه کلرمونت بوده است.

دراکر در دورانی زندگی می‌کرد که تکنولوژی اطلاعات به تدریج در حال شکل گرفتن و توسعه یافتن بود. وی اصطلاح کارگران دانش‌محور را در سال ۱۹۵۹ وارد ادبیات مدیریت کرد. دراکر همچنین از جمله معدود اندیشمندانی بود که به محض آغاز رشد پرشتاب تکنولوژی، توضیح داد که یادگیری باید به بخشی دائمی در زندگی افراد تبدیل ‌شود و کسانی که بر مهارت‌های یادگیری تسلط نداشته باشند بازندگان دوران جدید خواهند بود.

دراکر را بنیان‌گذار مدیریت مدرن می‌دانند و در آمریکا و دیگر کشورها از او به عنوان نویسنده، مدرس، مشاور در زمینه استراتژی و سیاست‌گذاری و سخنران اثرگذار بر سازمان‌های معاصر یاد می‌شود. در سال۱۹۹۷ روی جلد مجله بیزینس ویک ، او به عنوان «هنوز جوانترین ذهن» معرفی شد و مجله فوربس او را «ماندگارترین متفکر مدیریت زمان ما» نامید. دراکر چندین دکترای افتخاری از دانشگاه‌های سراسر جهان دریافت کرده است.

از دراکر تاکنون ۳۵ کتاب منتشر شده است که به بیش از ۲۰ زبان ترجمه شده‌اند. از میان این کتاب‌ها ۱۶ کتاب در زمینه جامعه، اقتصاد و سیاست و ۱۵ کتاب در مورد مدیریت است. از وی همچنین تعداد زیادی مقاله در مجلات و نشریات مختلف به چاپ رسیده است. او همچنین یکی از اعضای هیئت تحریریه وال استریت ژورنال است.

در نهایت پیتر دراکر در سال ۲۰۰۵ در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید