هشت تغییر عمده که استراتژی شما را متحول خواهد­ کرد

هشت تغییر عمده که استراتژی شما را متحول خواهد­ کرد

وب‌سایت ایران استراتژیست در این مقاله که از وب‌سایت مک کنزی برگرفته شده است پیشنهاداتی را جهت بهبود روند شکل‌گیری استراتژی کسب و کار ارائه می‌دهد.

«اولین قدم برای خلق یک استراتژی عالی تغییر فعالیت­‌ها در واحد استراتژی می‌­باشد.»

تحقیقات و تجربیات محققان مک کنزی نشان می­‌دهد که ایجاد هشت تغییر عمده در روند اجرای استراتژی­ ها می‌­تواند کیفیت گفت­ و گوهای استراتژیک، تصمیماتی که اتخاذ می‌کنید و نتایج عملکرد شما را به طرز چشم گیری بهبود بخشد. درواقع شما می‌توانید به کمک این هشت عمل آنچه در واحد استراتژی‌تان در حال رخ دادن است را تغییر دهید.

دنیای امروز ما با عدم قطعیت­‌های استراتژیک و تغییرات محیطی گره ‌خورده است. در چنین دنیای پویایی دیگر تدوین استراتژی کسب و کار طولانی‌مدت و ثابت پاسخگو نیست؛ بلکه برای پاسخ به این محیط باید استراتژی تدوین شود که آن‌قدر انعطاف پذیر باشد تا هر زمان که نیاز بود آن را تغییر دهیم و با پویایی­‌های محیط همسو کنیم.

 برای انجام این کار می‌توانیم در جلسات ماهانه زمانی را به گفت­ و ­گو درباره­‌ی استراتژی کسب و کار اختصاص دهیم. مدیران می‌­توانند در این جلسات اطلاعاتی راجع به روند تغییرات محیط و بازار در اختیار یکدیگر قرار دهند و با بررسی تأثیر این تغییرات بر کسب و کارشان تصمیم بگیرند که تا چه حد باید استراتژی‌شان را تغییر دهند.

 • به بحث گذاشتن گزینه­‌ها به جای تلاش برای «بله» گرفتن

هدف اکثر مباحثات استراتژی رد یا قبول یک پیشنهاد واحد است. ارائه پیشنهاد­های دیگر یا زیرسوال بردن فرضیه­‌های اصلی آن پیشنهاد معمولاً با استقبال مواجه نمی‌­شود. اما بدون چنین تعاملات عمیق‌­تری ما هرگز نمی­‌توانیم به گزینه‌­های دیگری که پیش رویمان قرار دارند فکر کنیم و احتمال موفقیت ما به‌شدت کاهش می­‌یابد.

لازم است که ما در جلساتمان درباره­ ی پیشنهاد­های ارائه ­شده بحث کنیم، گزینه‌­های استراتژیک دیگری برای رسیدن به آنچه می‌خواهیم ارائه دهیم و سناریو­های متفاوت ایجاد کنیم. به این صورت می­توانیم در جهت بهبود و تکامل پیشنهاد­های ارائه­ شده نقشی داشته باشیم.

 • تلاش برای کسب یک موفقیت بزرگ به جای تکه‌تکه کردن دستاوردها

مطالعات ما نشان می­‌دهد هنگامی‌که در بازار یک یا دو کسب ‌و ­کار شکست خورده وجود داشته باشد، احتمال موفقیت شما بیشتر از زمانی است که همه‌­ی کسب­‌وکارها در حال پیشرفت باشند. در همین راستا هنگامی‌که در یک صنعت همه­‌ی کسب­ و­ کارها به منابع دسترسی داشته باشند تقریباً غیر­ممکن است که شما بتوانید صاحب موفقیت بزرگی شوید. بلکه، احتمالاً مانند بقیه به دستاوردهای کوچک راضی می­‌شوید. ولی مدیران می‌دانند درواقع آنچه اهمیت دارد همان موفقیت‌های بزرگ است.

برای این‌که شرایط را برای خودتان تغییر دهید می­توانید: منابع خود را تنها به بهترین فرصت ‌ها اختصاص دهید؛ برای ترغیب کارکنان‌تان به تخصیص مجدد منابع، برنامه‌­های تشویقی در نظر بگیرید و برای خارج کردن رقبایتان از صحنه­‌ی رقابت منابع کافی اختصاص دهید.

 • توجه به تغییرات بزرگ به جای تمرکز بر بودجه مصوب

بحث بودجه معمولاً نخستین چیزی است که مدیران در گفت‌و‌گوهای استراتژی به سراغ آن می­‌روند. چراکه اعتقاد دارند این بودجه است که بقا یا مرگ آن­‌ها را مشخص می­‌کند.

اما ما پیشنهاد می­‌کنیم: به­‌جای این‌که در جلساتتان تمام تمرکز را بر تأمین بودجه و منابع بگذارید از مدیران خود بخواهید ۲۰ مورد از کارهایی که می­‌خواهند در جهت رساندن شرکت به اهداف مهم و اجرای استراتژی انجام دهند را بیان کنند؛ سپس نخست درباره‌­ی این اقدامات و بعد درباره‌­ی منابعی که برای انجام آن­‌ها نیاز است، بحث کنید. چراکه اگر نتوانید ایده و اقدام مناسب را پیدا کنید منابع‌تان هم هدر خواهند رفت.

 • تأکید بر منابع سیال به جای بودجه لَخت

کسب­ و کارها برای این‌که بتوانند منابع و بودجه خود را در جهت اجرای استراتژی بسیج کنند نیازمند مقدار مشخصی از منابع نقد و سیال هستند. آن‌­ها باید در اولین فرصت دست به اقداماتی بزنند که باعث آزاد­سازی منابع‌شان شود؛ تا بتوانند این منابع را به فرصت­‌های جدید تخصیص دهند.

 برای تحقق این امر، می­ توانید از روش «بودجه­‌بندی بر مبنای ۸۰% منابع» استفاده کنید. در این روش ما بودجه­‌ی خود را بر مبنای ۸۰% منابعمان تعیین می‌­کنیم و به این صورت ۲۰% منابعمان آزاد هستند، تا اگر زمانی فرصت جدیدی پیش ­آمد بتوانیم این منابع را به آن فرصت اختصاص دهیم. در­ دست­ داشتن مقداری نقدینگی برای انجام اقدامات بزرگ ضروری است؛ پس اطمینان حاصل کنید که همیشه مقداری نقدینگی در اختیار­دارید.

 • ریسک‌پذیر بودن به جای سنگ‌اندازی

مدیران معمولاً هنگام برنامه­‌ریزی استراتژیک اهدافی را برای خود تعیین می‌­کنند که از دست‌یابی به آن‌­ها مطمئن باشند و از ارائه پیشنهادهایی که ریسک بالایی دارند پرهیز می‌کنند. درحالی‌که گاهی همین پیشنهاد­های پرخطر هستند که باعث بهبود عملکرد شرکت می‌­شوند.

برای انجام این کار لازم است مدیران گفت‌و‌گوهایی درباره‌­ی رشد، پیشرفت و مدیریت ریسک با اعضای سازمان داشته باشند و برای هرکدام برنامه‌­ای جداگانه تدوین کنند. همچنین به خاطر داشته باشند که انجام اقدامات مهم و پرسود همیشه با ریسک زیادی همراه است و پذیرش ریسک نیازمند تعهد است. پس فرهنگ مسئولیت‌پذیری مشترک را در سازمان نهادینه کنند تا هیچ‌کس به دلیل ترس از سرزنش­ شدن یا شکست از ارائه­‌ی ایده­‌های خلاقانه­‌اش خود­داری نکند.

 • تمرکز بر عملکرد کلی به ­جای اعداد و ارقام

برای خلق یک استراتژی کسب و کار موفق نیاز است که مدیران حس مالکیت مشترک نسبت به سود و زیان شرکت را در همه افراد به وجود بیاورند.

برای انجام این کار: به افراد القاء کنید که تنها نتیجه عملکرد مهم نیست و شما برای تلاش‌­های آن‌­ها ارزش قائلید؛ حتی اگر به شکست منجر شود. این‌گونه آن‌ها به‌راحتی می­‌توانند پیشنهاد­های خود را مطرح کنند و از پذیرش مسئولیت‌های سنگین به خاطر ترس از شکست شانه خالی نکنند. همچنین همیشه به عملکرد کلی توجه­ کنید نه موضعی و فردی. چرا که استراتژی فرایندی کاملاً گروهی است و شما برای دستیابی به هدف استراتژیک‌تان نیازمند کار­گروهی هستید.

 • برداشتن اولین قدم به جای اختصاص تمام زمان به برنامه­‌ریزی

گاهی رهبران اهداف بزرگی را برای خود و کسب­‌وکارشان در نظر می‌­گیرند و برنامه ریزی مناسبی نیز جهت رسیدن به آن انجام می‌دهند. اما تا زمانی که قدم اول در اجرای برنامه­‌ی استراتژیکتان را برندارید هنوز تا عملیاتی کردن برنامه­‌ی خود فاصله زیادی دارید.

قدم اول در اجرای استراتژی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، برای این‌که این قدم را با قدرت بردارید ما پیشنهاد می­‌کنیم برای خود اهداف قابل دست‌یابی­‌تر و کوتاه‌­مدت­‌تری تعیین کنید که رسیدن به هرکدام از این اهداف شما را به هدف بلندمدت‌تان نزدیک­تر کند؛ همچنین در حین انجام این فرایند فراموش نکنید که این عملکرد افراد است که از بیش‌ترین اهمیت برخوردار است نه نتایج.

اعمال این هشت تغییر می­‌تواند شما را از یک شرکت با عملکرد متوسط به یک کسب­و­کار عالی که اقدامات مهم و بزرگی انجام می‌دهد تبدیل کند. ولی این را به خاطر داشته باشید که این هشت تغییر باید در کنار یکدیگر انجام ­شوند تا شما را به موفقیت مورد انتظار برسانند. این تغییرات را در سازمان خود به وجود ­آورید و حتی اگر در سال اول به نتیجه­ ی دلخواهتان نرسیدید هیچ اشکالی ندارد؛

شما قدم در راه موفقیت گذاشته­‌اید و به‌زودی به آنچه می‌خواهید می‌رسید.

, , ,
درک دوران پساکرونا و شکل دادن به آن
استراتژی آرمان‌گرایانه برگ برنده سازمان‌ها در پسابحران‌

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • hannanehmoradi
  28/03/2021 12:49

  عالی… بسیار مفید بود. در طی گذشت زمان و تغییر روند کسب و کار، مفهوم و کارکرد استراتژی نیز شاهد تغییرات بسیاری شده.

  پاسخ
  • Maryam Rezaii Raad
   29/03/2021 17:55

   خوشحالیم که براتون مفید بوده. دقیقا همینطوره.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید