استراتژی در مراحل مختلف چرخه حیات سازمان

استراتژی در مراحل مختلف چرخه حیات سازمان

یکی از دانستنی های بسیار مهم در مدیریت استراتژیک منابع انسانی شناخت و تعیین جایگاه یک شرکت در چرخه حیات سازمان می‌باشد. پژوهشگران سازمانی یک چرخه عمر را برای سازمان پیشنهاد داده اند که از مرحله تولد تا مرگ گسترش یافته است.

مدل های کوناکون بسیاری کخه مورد مقیاس منطقی قرار گرفته اند، مراحل این چرخه را از ۳ تا ۱۰ مرحله درجه بندی کرده اند. در این مقاله وبسایت ایران استراتژیست استراتژی ها را در مراحل مختلف چرخه حیات سازمان مورد بررسی قرار گرفته است.

مراحل چرخه حیات سازمان

تولد (مرحله اول)

رشد (مرحله دوم)

بلوغ (مرحله سوم)

پیری ( مرحله چهارم)

مرگ (مرحله پنجم)

در تصویر زیر اثر این مراحل بر استراتژی و ساختار سازمانی شرکت به طور خلاصه نشان داده شده است. سه مرحله اول مشابه سه مرحله توسعه شرکت ها هستند. تنها تفاوت عمده اضافه شدن دو مرحله پیری و مرگ است که چرخه مذکور را کامل می کند.

مراحل چرخه حیات سازماناگرچه استراتژی یک شرکت ممکن است معقول و مناسب باشد اما ممکن است ساختار، فرهنگ و فرآیندهای کهنه آن طوری باشند که مانع اجرای مناسب استراتژی شوند. شایستگی های اصلی شرکت تبدیل به معضل های اصلی می شود که اجازه نمی دهد شرکت خود را با شرایط متغیر تطبیق دهد، لذا شرکت وارد مرحله پیری می شود.

اگر شرکت قادر به حل وفصل مباحث کلیدی مرحله افول نباشد، به احتمال زیاد به مرحله پنج، یعنی مرحله مرگ شرکت – که به ورشکستگی نیز معروف است – وارد می شود.

تعداد معدودی از این شرکت ها می توانند تمام این پنج مرحله را به ترتیب طی کنند، مثلا ممکن است برخی شرکت ها، هرگز از مرحله دوم رد نشوند، یعنی ممکن است مستقیما از مرحله ۱ به مرحله ۳ بروند.

بسیاری از شرکت های کارآفرین نیز از مرحله اول یا دوم به مرحله چهارم یا پنجم می رسند. مثلا میکروکامپیوتر هایز به هنگام رهبری هایز از مرحله رشد وارد مرحله پیری شد.

یک سازمان ممکن است در خلال مراحل بلوغ و پیری مجددا جان بگیرد و لذا حیات سازمان گسترش یابد.

برگرفته شده از کتاب: مدیریت استراتژیک و سیاست کسب و کار

تالیف: توماس ال.ویلن و جی.دیوید هانگر

ترجمه: سید محمد اعرابی و هاشم آقازاده

, ,
لزوم بازنگری در مفهوم مدیریت
ممیزی استراتژیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید