ساعت استراتژی

ساعت استراتژی

ساعت استراتژی اصولی را معرفی می‌نماید که با کمک آن‌ها، یک واحد واحد تجاری می‌تواند در بازارِ تحت فعالیت خود به مزیت رقابتی دست یابد.

ساعت استراتژی نشان دهنده موقعیت‌های مختلفی در بازار است که در آن مشتریان(یا مشتریان بالقوه) از نظر ارزش پول نیازهای متفاوتی دارند. موقعیت‌های نشان داده شده در تصویر، همچنین مجموعه‌ای از استراتژی‌های عمومیِ رسیدن به مزیت رقابتی را نشان می‌دهند.

در نظر گرفتن هزینه، نه تنها برای استراتژی‌هایی که در آن‌ها قیمت پایین به عنوان یک نقطهِ قوت محسوب می‌شود، بلکه برای تمامی استراتژی‌های موجود در ساعت استراتژی، یک ملاحظه استراتژیک است.

در بسیاری از بازارهای آزاد، مشتریان می‌توانند اکثر محصولات و خدمات مورد نیاز خود را از شرکت‌های مختلف تهیه کنند و به همین دلیل مجموعه‌ی گسترده‌ای از انتخاب‌ها را پیش رو دارند. کار شرکت‌ها در بازار این است که مزیت رقابتی خود را بیابند و بهتر از شرکت‌های دیگر به نیازهای مشتریان پاسخ بدهند.

ساعت استراتژی بومن

در سال ۱۹۹۶ بومن و فالکنر مدل ساعت استراتژی بومن را توسعه دادند که مدل ارتقاء یافته از نظریه پورتر می باشد. که علاوه بر نشان دادن ترکیبات مختلف قیمت و ارزش احتمال موفقیت هر استراتژی را نیز نشان می دهد.

عوامل تعیین‌کننده موفقیت در موقعیت‌های مختلف:

ساعت استراتژی
ساعت استراتژی Bowman

 

مشتریان موقعیت‌های ۱ و ۲ توجه زیادی به قیمت دارند، اما مزایای محصول/خدمت، باید بتوانند نیازهای آستانه آن‌ها را برطرف نمایند.

مشتریان منطقه ۵ نیاز به یک محصول یا خدمت سفارشی دارند، که حتی حاضرند بابت آن قیمت بالایی بپردازند.

در بازارهای کالا، تقاضا اغلب به سمت موقعیت‌های ۱ و ۲ متمایل است. بسیاری از خدمات عمومی از این نوع هستند. همچنین در گذشته، بسیاری از خدمات حرفه‌ای، جزء موقعیت‌های ۴ و ۵ بوده‌اند.

منبع: مبانی استراتژی

نویسنده: جانسون و شولز و ویتینگتون

مترجم: اعرابی و هاشمی و خلیل نژاد

, ,
اثر صنعت گردشگری بر توسعه برند ملی و صادرات
موانع پیاده سازی استراتژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید