سطوح شناخت استراتژی (۱)

سطوح شناخت استراتژی (۱)

برای شناخت هر موضوعی در عالم، به‌عنوان‌مثال انسان ۳ سطح وجود دارد. در مورد شناخت استراتژی نیز می‌توان از این سطوح بهره برد.

۱) سطح اول سطح هستی‌شناسی که به ماهیت موضوع موردنظر یعنی انسان اشاره دارد؛ در این سطح وجه تمایز انسان با دیگر موجودات مشخص می‌شود، اینکه او چه تفاوتی با دیگر موجودات دارد، دایره اختیارات و جبرش در چه حدی است و موضوعاتی از این قبیل مطرح می‌شود که در حوزه علم فلسفه قرار می‌گیرد.

۲) سطح دوم به چیستیِ موضوع مورد شناخت تعلق دارد؛ یعنی در این سطح وقتی‌که انسان را شناختیم مشخص می‌کنیم خروجی او که رفتارش است چگونه است، چه عواملی رفتار او را شکل می‌دهند و … که حوزه این موضوعات در قلمرو مباحث رفتارشناسی قرار می‌گیرد.

۳) سطح سوم به چگونگی موضوع مورد شناخت می‌پردازد؛ به این سطح، سطح منبع‌شناسی می‌گوییم؛ یعنی بعدازاینکه شناختیم انسان کیست و رفتارش چیست در این سطح مشخص می‌کنیم چگونه می‌شود او را مدیریت کرد.

سطوح شناخت

بحث از شناخت و آگاهی همواره یکی از موضوعات بنیادی در فلسفه و روان‏شناسی به شمار می‌‏آمده است. در حوزه روان‏شناسی، کوشش‌‏هایی که برای توصیف و تبیین شناخت انسان شده است، هر یک به‌نوبه خود، جنبه‌هایی از توانایی‏‌ها، فرایندهای شناختی و ابزار شناخت را موردمطالعه قرار داده‌اند.

  • شناخت انسان، یعنی انسان‌شناسی در سطح اول در حوزه علوم فلسفه قرار دارد؛

  • شناخت انسان در سطح دوم در حوزه علوم رفتارشناسی است؛

  • شناخت انسان در سطح سوم در حوزه علوم منبع شناسی قرار می‌گیرد.

پس برای شناخت هر موضوعی از موضوعات عالم سه سطح وجود دارد. در مورد شناخت استراتژی نیز می‌توان از این سطوح بهره برد. در مقالات بعدی به شناخت استراتژی از این سه سطح می‌پردازیم و بر اساس آن تحقیقات مدیریت استراتژیک را در این سطوح دسته‌بندی می‌کنیم.

نوشته شده در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۹۷

ادامه مطلب در: سطوح شناخت استراتژی (۲)

🖊 سید علیرضا هاشمی

عضو هیئت‌علمی سازمان مدیریت صنعتی

و مدیر گروه استراتژی مدرسه کسب‌‌وکار ماهان

,
۵ استراتژی خروج از کسب و کار کوچک
مدیریت فرهنگ در ادغام‌ها و تملیک‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید