گام‌هایی استوار برای موفقیت در پسابحران

گام‌هایی استوار برای موفقیت در پسابحران

در حال‌ ­حاضر که بحران کرونا تمام نگرانی­‌ها را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده­ است، کسب‌وکار‌ها کمتر به دوران پساکرونا و تاثیرات این دوران توجه می‌­کنند؛ چراکه در حال‌حاضر به دنبال راهی برای حفظ بقا خود هستند. اما لازم است به عنوان یک کسب‌­و­کار علاوه بر اقداماتی که جهت پاسخ­‌گویی به بحران انجام می­‌دهید به فکر موفقیت در پسابحران نیز باشید. در این مقاله که از وب‌سایت گروه مشاوران بوستون برگرفته شده است به اقدامات و گام‌های پساکرونا پرداخته می‌شود.

مرحله‌به‌مرحله پیشروی کنید

این‌که در شرایط بحرانی اول از همه چیز سعی در حفظ بقا خود داشته ­باشید و از استراتژی­‌های تدافعی استفاده­ کنید، امری ضروریست، اما کافی نیست؛ بلکه باید طی سه مرحله از استراتژی­‌های تدافعی به استراتژی­‌های تهاجمی برسید تا بتوانید در زمان بحران و بعد از آن به رشد مناسب دست­ یابید:

 • مرحله نجات: در زمان بحران اولین اولویت بقا است؛ بنابراین از هر نوع استراتژی تدافعی که می‌­توانید برای مقابله با بحران و نجات کسب­‌و­کارتان استفاده ­کنید.

 • مرحله انعطاف‌­پذیری: تاب‌­آوری و انعطاف­‌پذیری توانایی شما را برای مقابله با ناشناخته­‌ها افزایش می­‌دهد. پس این فرهنگ را در سازمان‌تان ایجاد کنید.

 • مرحله شکوفا شدن: به محض این‌که توانستید خود را تا حدی با بحران وفق دهید و از موضع ضعف و شوک اولیه خارج شدید به دنبال فرصت­‌هایی برای رشد باشید، از تهدید فرصت بسازید و خود را برای بحران بعدی آماده کنید.

البته ما هرگز ادعا نمی‌کنیم که پیش‌­بینی دوران پسا­­بحران کار ساده‌­ای است. اما می­‌توان اقداماتی انجام­ داد که آمادگی بیشتری برای مقابله با این دوران داشته ­باشیم؛ حتی اگر نتوانیم آن را به­ طور دقیق پیش­‌بینی کنیم.

۴ اهرم اساسی برای گذر موفق از بحران

 1. از تجربیات قبلی درس بگیرید اما کاملاً به آن­‌ها اعتماد نکنید.

 بعضی از اقدامات همیشه و در هر بحرانی می‌توانند راهگشا باشند؛ اما از آنجایی که هر بحران ویژگی‌های منحصر­به‌­فرد خود را دارد و شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در زمان بروز هر بحران متفاوت است، لازم است برای تدوین استراتژی در زمان بحران و پسابحران از آزمون و خطاهای گذشته استفاده کنید.

 1. سناریوسازی جهت جلوگیری از غافلگیر شدن

در چنین شرایطی که آینده به شدت نامطمئن می‌­باشد، بهتر است شرایط مختلفی که ممکن است پیش ­بیاید و تاثیری که آن شرایط بر کسب­‌وکارتان دارد را پیش‌­بینی کنید و طبق آن سناریوهای مختلفی ایجاد کنید. در دست داشتن چند سناریو به شما کمک می‌کند انعطاف­‌پذیری‌تان  را افزایش دهید و برای رو­به­‌رو شدن با شرایط مختلف آماده‌­تر باشید.

 1. «اقدامات به موقع» کلید موفقیت

بیشتر شرکت‌­ها تا زمانی که به طور مستقیم از بحران متضرر نشوند دست به اقدام نمی‌­زنند. شما باید به محض دیدن اولین نشانه­‌های بحران دست به اقداماتی جهت مقابله با آن بزنید. چرا که هرچقدر زودتر عمل کنید، احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد بود و شرکت‌­هایی که در زمان بحران موفق عمل می­‌کنند در زمان پسابحران موفقیت‌شان چند برابر خواهدشد.

 1. از سرمایه‌گذاری­‌های جدید نهراسید

زمانی که بحران رخ می‌­دهد سازمان‌ها کمتر به سرمایه‌­گذار‌‌‌‌ی‌­های جدید فکر می‌کنند و اکثرا سعی می‌‌کنند هزینه‌­های خود را کاهش دهند؛ اما مزیت شما در آن است که بدانید در زمان بحران هزینه­های خود را در کدام بخش کاهش دهید و در کدام بخش سرمایه‌­گذاری کنید. جهت انجام این کار:

 • بخش تحقیق­ و­ توسعه و تکنولوژی خود را گسترش دهید.

 • صنایع در حال رشد را پیدا کنید.

 • کسب­‌و­کارهای مناسب را در آن صنایع شناسایی کنید (بهترین کسب‌­وکارها آن‌­هایی هستند که در صنعت مشابه با شما فعالیت دارند، فرهنگ سازمانی­‌شان به شما نزدیک است، اهداف بلند­پروازانه دارند و به شدت نوآورند).

 • دست به ادغام و تملیک بزنید (به دلیل آن که در زمان بحران بسیاری از کسب­‌وکارها در حال نابودی هستند، به راحتی و با قیمت بسیار پایین می‌توان کسب‌­وکارهای مختلف را تصاحب کرد. این ادغام و اکتساب­‌ها در زمان پسا­بحران به شدت پر­سود خواهند بود).

دوران بحران همانطور که با تهدید­های بسیاری همراه است، می‌تواند حامل فرصت­‌های بسیاری نیز باشد. فقط لازم است از لاک دفاعی خود خارج شوید، دیدتان را وسعت بخشید و با دید باز اقداماتی انجام دهید که در دوران پسا بحران باعث رشد و شکوفایی شما شوند.

, ,
« سناریو‌سازی » دوربین دید در شبِ بحران‌ها
درک دوران پساکرونا و شکل دادن به آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید