پیشنهاد علم استراتژی برای مدیریت کسب و کار در شرایط کرونا مانند (موقعیت ب)

مدیریت کسب و کار در شرایط کرونا

وب‌سایت ایران استراتژیست در مجموعه مقاله های پیشنهادات علم استراتژی برای مدیریت کسب و کار در شرایط کرونا مانند اولین مقاله خود را به استراتژی‌های موقعیت تهدید ضعف اختصاص داد. در این مقاله به استراتژی‌های موقعیت فرصت ضعف می­ پردازد.

گام نخست: تعیین موقعیت

برای مدیریت کسب و کار در شرایط کرونا مانند پیش از هر چیز لازم است موقعیت استراتژیک کسب‌و‌کار بر اساس تحلیل واقع‌بینانه محیط درون و بیرون مشخص شود. در حقیقت باید مشخص شود که در محیط درون ضعف‌ها پررنگ‌تر هستند یا قوت‌ها و همچنین در محیط بیرون فرصت ها یا تهدید‌ها.

«اولین گام تشخیص واقع‌بینانه موقعیت کسب و کار خود است.»

«کرونا برای شما فرصت است یا تهدید؟»

«کسب و کار شما در موقعیت ضعف قرار دارد یا قوت؟»

مدیریت کسب و کار در شرایط کرونا مانند (موقعیت ب: فرصت ضعف)

اگر در محیط بیرون، فرصت ها پررنگ تر باشند و در محیط درون، ضعف ها بیشتر باشند کسب و کار ما در موقعیت فرصت – ضعف قرار دارد.

«در شرایطی که کسب و کار ما از کرونا نفع می‌برد،

ولی خود ما از پول، قدرت، توانمندی و زیرساخت‌های کافی برخوردار نیستیم چه کنیم؟»

در شرایط فرصت و ضعف علم استراتژی پیشنهاد می‌دهد کسب و کارها استراتژی‌های زیر را در نظر بگیرند:

  • محافظه کارانه و تدریجی حرکت کنید، و دچار وسوسه توسعه تهاجمی نشوید. 
  • بپذیرید که کسب و ‌کار شما توانایی پاسخگویی به بازارهای بزرگ و محصولات فراوان را ندارد و توسعه تهاجمی شما ممکن است در تأمین خواسته‌های مشتریان فعلی که بسیار کلیدی هم هستند اختلال ایجاد کند.
  • اجازه ندهید رشد درآمدهای شما فاصله زیادی با رشد توانمندی‌های شما پیدا کند. توازن درون با بیرون و کوتاه‌مدت با بلندمدت را حفظ کنید.
  • به رقبا نگاه رقابتی نداشته باشید، فضا برای رشد همه وجود دارد. از قضا شاید رشد کل اکوسیستم به رشد بلندمدت شما هم کمک کند.
  • حتی همکاری با شرکت‌های مکملی که می‌توانند در خلق و ارایه ارزش به شما کمک کنند و ضعف های شما را پوشش دهند به شدت توصیه می شود.
  • هدف شما باید رشد نسبت به خود، افزایش اعتماد بازار به شما و رشد اکوسیستم باشد. بقیه اهداف را دور بریزید.
  • در چنین شرایطی سازمان‌هایی که قبلا در پرورش قابلیت های شبکه سازی، یادگیری و انعطاف پذیری سازمان خود سرمایه گذاری کرده اند موفق تر هستند.

این مقاله به ساده ترین زبان و کلی ترین و خلاصه ترین صورت ممکن این تجویزها را بیان کرده است. اما قطعاً پیشنهاد می شود که افراد علاقه مند مباحث فراوان و غنی تئوریک پشت این پیشنهادات را مطالعه کنند تا دچار ساده اندیشی نشویم.

به علاوه، فراموش نکنیم که علم تنها قسمتی از راهکار را نشان می دهد و راهکار نهایی کسب‌وکارها از ترکیب علم، شهود و تجربه بیرون می آید.

ایران استراتژیست مطالعه مقاله موقعیت پ: تهدید – قوت را به شما پیشنهاد می کند.

, , ,
استراتژی استارتاپ‌ها
بحران کرونا و صنعت گردشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید