الماس استراتژی

[us_single_image image=”8617″]

ویژگی­‌ها

نویسنده همبریک و فردریکسون
کشور آمریکا
تاریخ ۲۰۰۱
نوع مدل
نقش مشاور، عامل تغییر و مدیر
فعالیت تحلیل، طراحی و برنامه­‌ریزی
موضوع مدیریت استراتژیک
سطح تحلیل محیط
دیدگاه عقلایی
وضعیت در حال بازنگری

الماس استراتژی برای مدیران و مشاوران یک روش مختصر و منسجم برای تجزیه‌وتحلیل، یکپارچه‌­سازی، خلاصه کردن و ارتباط استراتژی­‌های سطح محصول، کسب‌وکار و سازمان فراهم می­‌آورد. این مدل، صورت‌بندی استراتژی را شکل می­‌دهد – یعنی به پاسخ به سؤالات در مورد آنچه استراتژی هست و آنچه در آینده خواهد بود، کمک می‌کند.

اگر استراتژی به‌عنوان انتخاب – انتخاب­‌های مدیریتی در مورد آنچه سازمان انجام می‌­دهد و انجام نمی‌­دهد – مفهوم‌سازی شود، آن‌گاه استراتژی الماس انتخاب و شکاف‌­های انتخاب در استراتژی فعلی و پیشنهادی را برجسته می‌­کند.

فردریکسون و همبریک بر اساس دهه­‌ها تجارب آموزش و مشاوره در زمینه استراتژی، الماس استراتژی را در سال ۲۰۰۱ معرفی کردند. هدف آن­‌ها معرفی مدلی است که مدیران را قادر می­‌سازد تا تمام بخش­‌های یک استراتژی را در نظر بگیرند. این مدل نشان می­‌دهد که استراتژی­‌های خوب عبارت‌اند از پاسخ به مجموعه­‌ای از سؤالات مرتبط با بازار هدف، ابزار رشد، سرعت، مسیر تغییر استراتژیک، و نتایج مالی است.

عناصر این مدل جهت تدوین استراتژی واحد کسب‌وکار عبارت‌اند از:

  1. عرصه‌ها

عرصه شامل انتخاب­‌هایی است که در مورد جایی برای رقابت ایجاد می­‌شود: محیط خارجی مانند بازار محصولات یا خدمات، بازارهای جغرافیایی، کانال­‌ها یا فعالیت‌های زنجیره ارزش.

  1. ویژگی‌های متمایزکننده

ویژگی‌های متمایزکننده، عواملی هستند که می‌­توانند در عرصه‌های مختلف سازمان را موفق کنند. عواملی شامل تصویر، قیمت، قابلیت اطمینان و مانند آن‌ها.

  1. وسایل و ابزار

میزان وابستگی استراتژی به تلاش­‌های توسعه داخلی نسبت به مشارکت یا کسب بخش خارجی را تعیین می­‌کند.

  1. سرعت و زمان‌بندی

این عنصر به شناسایی نقاط تصمیم‌­گیری کمک می­‌کند، زیرا حرکت­‌های استراتژیک فقط یک مسیر ممکن ندارند. به‌عنوان‌مثال، ردپای جهانی یک شرکت داروسازی ممکن است ابتدا با گسترش عرصه­‌های محصول آن و سپس با استفاده از این پایه برای گسترش عرصه‌­های بازار جغرافیایی آن رشد کند.

  1. منطق اقتصادی

عنصر منطق اقتصادی نشان­‌دهنده این است که چگونه تمام قطعات به هم متصل می­‌شوند به‌طوری‌که ذینفعان اصلی را راضی کند (به زبان ساده چگونه سود جاری سازمان خود را به‌دست خواهید آورد). منطق اقتصادی برای شرکت­‌های سودآور می‌­تواند به شکل اقتصاد مقیاس، اقتصاد محدوده یا ترکیبی از آن باشد. برای سازمان­‌های غیرانتفاعی، منطق اقتصادی نشان می‌­دهد که سازمان چگونه به مأموریت و چشم‌اندازش دست می­‌یابد و به ذینفعان خود اهمیت می­‌دهد.

این پنج عنصر باهم به‌صورت سیستماتیک و مکمل عمل می­‌کنند. الماس در ترکیب با تعدادی از چارچوب­‌های پیاده‌سازی استراتژی مورداستفاده قرار می­‌گیرد. برای استفاده از الماس استراتژی باید از ورودی‌های چون چشم‌­انداز، مأموریت و اهداف استراتژی بهره گرفت و تجزیه‌وتحلیل داخلی و خارجی نیز صورت پذیرد.

برگرفته شده از سایت www.provenmodels.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید