استراتژی جودویی

استراتژی جودویی

استراتژی جودویی، روشی برای رقابت با حریفان قدرتمندتر است که بر مهارت، بیش از بزرگی و قدرت تأکید می‌کند. این ایده بر اساس شباهت‌های بالقوه‌ای پایه‌ریزی شد که بین این نوع استراتژی و ورزش جودو وجود داشت.

اقتصاد جودویی راهبردی است که به یک شرکت اجازه می‌دهد که از رقیب بزرگ‌تر به‌عنوان مزیت برای خود بهره بگیرد.

«تفکر اصلی پشت این روش ” تبدیل قدرت رقیب به نقطه ضعف ” بسیار جذاب است.»

اما این روش، محدودیت‌های مهمی نیز دارد. برای مثال، اجرای آن بسیار مشکل است و باید گفت که شما نمی‌توانید رقبای بزرگ‌تر را تهدید کنید. دیگر اینکه باید آن‌ها را متقاعد سازید که منظورتان همان چیزی است که می‌گویید.

در این روش از شیوه‌های رقابت رودررو که اصولاً باب طبع رقبای بزرگ و قوی است اجتناب می‌شود، در عوض بر سرعت و تفکر خلاق تأکید می‌شود.

نکات مهم در استراتژی جودویی

  • تسلط بر حرکت

استراتژی جودویی همانند ورزش جودو، با حرکت شروع می‌شود. در جودو، حرکت هم جنبه تهاجمی و هم جنبه دفاعی دارد. رقیبان از سرعت عمل و چابکی خود استفاده کرده و در موقعیتی قرار می‌گیرند که نسبتاً پرقدرت است درحالی‌که سعی دارند‌ از حمله اجتناب کنند. تدابیر مشابهی می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا قدرت بازار را در دست بگیرند و آن را از دسترس رقبای قدرتمند دور نگه‌دارند.

استراتژی­‌های حرکت

  1. حمله را دعوت نکنید.

  2. فضای رقابتی را تعریف کنید.

  3. سریع باشید.

  • کنترل تعادل

حرکت می‌تواند به شما کمک کند که از مبارزات رودررو و مستقیم با رقبای قوی‌تر و بزرگ‌تر خودداری کنید. اگرچه باید در عرصه مبارزه به رقابت پرداخت. در استراتژی جودویی و در جودو، باید یاد گرفت که با رقیبان درگیر شد و این‌جایی است که نقش تعادل مهم می‌شود.

  • تسلط بر قدرت اهرمی

با تسلط بر «حرکت» شما فرصت خود را برای ایجاد یک موقعیت قدرتمند اولیه افزایش داده و قبل از اینکه آن‌ها عکس‌العملی از خود نشان دهند، از رقبا پیشی می‌گیرید. تکنیک‌های «تعادل» به شما اجازه می‌دهند تا با رقبای بزرگ‌تر و قوی‌تر روبرو شوید بدون اینکه مغلوب آن‌ها شوید. در بعضی موارد تنها با استفاده از همین دو اصل می‌توانید موقعیت محکم و موفقیت‌آمیزی برای خود به وجود آورید.

اما در بسیاری از موارد، احتیاج به «قدرت اهرمی» دارید تا پیروز شوید.

همان‌طور که یک استاد قدیمی جودو گفته است: «اینکه شخصی در مسابقه جودو نمی‌افتد، به این معنی است که آن شخص مغلوب نشده است‌ اما به معنی پیروز شدن هم نیست.» با جلوگیری از افتادن، شما تلاش خود را برای یک مرحله دیگر رقابت که چه‌بسا ممکن است سخت‌تر هم باشد ادامه داده‌اید. اما برای اینکه پیروز شوید، نیاز دارید که حریفتان را بر زمین بزنید و آنجایی است که قدرت اهرمی وارد معرکه می‌شود.

سناریونویسی در آینده پژوهی
تعریف استراتژی از نگاه بزرگان مدیریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید