بحران کرونا و صنعت گردشگری

بحران کرونا و صنعت گردشگری

وب‌سایت ایران استراتژیست، در این مقاله که برگرفته از سایت‌های بی‌سی‌جی(BCG) و مک‌کنزی(Mckinsey) است، تحلیلی اجمالی بر صنعت گردشگری و وضعیت آن در ایران در زمان بحران کرونا دارد.

سپس سعی می‌کند پیشنهاد­هایی ارائه دهد که سازمان­‌های فعال در این صنعت بتوانند از زمانی که این بحران در اختیارشان قرار‌‌داده استفاده‌کنند و از این بحران با قدرت بیشتری عبور کنند.

صنعت گردشگری یکی از صنایعی است که با شیوع ویروس کرونا بیش‌ترین آسیب را متحمل شده ­است. این صنعت که سهم ۱۰درصدی از جی‌دی‌پی (GDP) جهانی را در اختیار داشت، در حال حاضر با رکود جدی مواجه ‌شده و حدود ۵۰ میلیون شغل به دنبال شیوع ویروس کرونا در این صنعت در خطر از دست رفتن می‌باشند.

در پی محدودیت‌­هایی  که در کشور­های مختلف از جمله ایران برای رفت و آمد ایجاد شده ‌است و کاهش شدید سفرهای داخلی و خارجی شرکت­‌های فعال در این حوزه در حال جنگیدن برای بقای خود هستند.

بنابر اعلام دبیر انجمن شرکت­‌های هوایی در ایران: خسارت وارد شده به این بخش تا نیمه فروردین حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان برآورد شده­ است و از آنجایی که مشخص نیست این بحران تا چه زمانی به طول بینجامد، این خسارت نیز در حال افزایش می‌­باشد.

ایجاد واحد نقدینگی

 حفظ نقدینگی برای بقای شرکت­‌ها در این صنعت در دوران بحران ضروری است. پیشنهاد می­‌کنیم (اگر تاکنون چنین نکرده‌­اید) قبل از هرچیزی واحدی برای مدیریت و حفظ پول نقد در شرکت تعبیه کنید. این بخش بر اساس عواملی مانند: طول و عمق بحران، عملکرد اقتصادی شرکت، میزان کمک‌­های دولتی، بودجه سرمایه‌­ای و عملیاتی، نقدینگی و گردش پول در شرکت، سناریو‌هایی برای پاسخ به بحران آماده کند تا بتوانید نقدینگی خود را حفظ کنید.

پذیرش ضرر و تاب­‌آوری

در شرایط فعلی شرکت­‌های فعال در این صنعت خواه ناخواه متحمل ضرر خواهند­شد پس باید آن را بپذیرید، تاب‌آوری داشته ­باشید و سعی ­کنید با دید بلند­مدت استراتژی‌تان را برای استفاده از دوران بحران و شرایط پیش‌­آمده پس از آن، تدوین کنید تا به سرعت پس از اتمام دوران کرونا بتوانید دوباره کسب­‌وکار خود را رشد دهید.

برای مثال: هتل­‌ها می‌­توانند در این شرایط دست به نوسازی و تغییر دکوراسیون بزنند. یا خطوط ­هوایی می‌­توانند ساختارهای مسیر و ترکیب ناوگان را با توجه به الگوهای احتمالی پس از بحران، برنامه­ریزی کنند. یا آژانس‌­های مسافرتی می‌­توانند تصاویر و ویدیوهایی از نقاط دیدنی کشور­ها تهیه کرده و آنها را در سایت خود قرار دهند یا برای مشتریان‌شان ارسال کنند تا آن‌ها اشتیاق خود را برای سفر از دست ندهند و برای سفر­های دوران بعد از بحران برنامه‌­ریزی کنند.­­

کاهش هزینه‌­ها

به هر شکلی که می‌توانید سعی کنید هزینه­‌های اضافی خود را پایین بیاورید و بیشتر بر بقا تمرکز کنید. با تامین­‌کنندگان و شرکای تجاری خود مذاکره کنید و تاریخ سر­رسید پرداخت‌­های خود را به تعویق بیندازید یا میزان پرداخت­‌ها را کاهش ­دهید، درصدی از حقوق کارکنان خود را کم کنید، از نیروهای خود در صنایع دیگری که نیاز به نیروی انسانی بیشتری دارند استفاده کنید و در آخر حتی گاهی ممکن است لازم باشد دست به تعدیل نیرو هم بزنید.

تدوین استراتژی

الان زمان تصمیم‌­گیری است، باید مشخص کنید که هدف و اولویت‌­های شما در شرایط جدید چیست و فقط طبق آن هدف و اولویت­‌ها حرکت کنید. اگر سرمایه و نیروی انسانی کافی دارید می‌توانید در صنایع مرتبط یا غیرمرتبط دیگر که در شرایط کرونا با افزایش تقاضا روبه‌رو شده‌اند سرمایه‌گذاری کنید . اگر شرکت تازه تاسیس هستید یا توان کافی برای سرمایه‌گذاری­‌های جدید ندارید می­‌توانید از استراتژی‌های کاهش استفاده کنید. اما آنچه مهم است این است که:

به تصمیمی که درباره ادامه روند کار می‌گیرید متعهد باشید و در میانه راه آن را عوض نکنید.

این اولین باری نیست که صنعت گردشگری با رکودی سنگین مواجه شده ­است و آخرین بار نیز نخواهد ­بود. بحران­‌ها در این صنعت و صنایع دیگر ناگزیر پیش خواهند­ آمد، اما خوب است به این نکته توجه داشته ­باشیم: شرکت‌­هایی که توانسته‌اند از بحران‌ها با موفقیت عبور کنند، آن­‌هایی بودند که

استراتژی بلندمدت داشته‌­اند و از قبل برای مواجه با بحران آماده شده‌­اند.

 این را در خاطر داشته باشید، که گذشتن از بحران کرونا به معنی پایان کار نیست و دیر یا زود با بحران بعدی رو به رو خواهید­شد. پس اگر قصد دارید در این صنعت بمانید از همین الان خود را برای رویارویی با بحران بعدی آماده کنید.

, , , ,
پیشنهاد علم استراتژی برای مدیریت کسب و کار در شرایط کرونا مانند (موقعیت ب)
انعطاف پذیری استراتژیک در بحران‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید